Bayılmanın Nedeni?

Bayılma, uyanıklık halinin geçici olarak kaybolmasıdır. Basit ya da ciddi, hangi türde olursa olsun hekim tavsiyesine göre önlem alınması ve sonucunda doğacak tehlikelerden korunulması gereken bir durumdur.

Belli başlı bir vücut sinyali de bayılmadır. Çeşitli etkenlerle oluşur. Tedavisi de oluşum kaynağına göre değişir. Basit bayılma, beyne giden kanda azalma sonucu olabilir. Basit bayılma (damar depresyonuna bağlı bayılma) veya kalp kapağı hastalıklan ve kalp alışındaki düzensizliklerin sonucu da bayılmalar olur. Bayılma tedavisi temeldeki nedenin ilaç ile tedavisi ya da cerrahi uygulama ile ortadan kaldınlmasıyla yapılabilir.

Kalp hastalığına bağlı bayılmalarda kalp atışını düzenleyen ilaçlar kullanılır. Beyni besleyen damarlarda kanın azalması, kandaki oksijen miktannın düşmesi (Hipoksi) halinde oksijen koklamak açık havada derin nefes almak iyi gelir. Kan şekerinin düşmesi (Hipoglisemi) sonucu meydana gelen bayılmalarda bir parça şeker yemek ya da şekerli bir içecek içmek iyi gelir.

Bayılma nedeninden çok oluşumu sonucu vücudu tehlikeye sokacak bir durum olduğu için önemlidir. Bu nedenle bayılma, hekim tavsiyesine göre önlem alınması sonucunda doğacak tehlikelerden korunulması gereken bir durumdur.

Bayılma Nedenleri

Beyin sarsıntısı Zehirlenme Sara Histeri

Bu tip hastalıklar nedeniyle oluşan bayılmalar için doktora gitmek gerekir. Bayılmanın en ağır şekli olan koma ise bilinç kaybının gittikçe artarak ağır ve uzun süreli olma halidir. Koma durumu, çarpmanın dışında beyin iltihabı, alkol, afyon, gaz ve kurşun zehirlenmeleri gibi nedenlerle oluşabilen ağır bir bayılma durumudur.