Cinsel Estetik Nedir?

Cinsel estetik ameliyatları arasında labioplasti, doğum yırtığı dikilmesi, vajina daraltma, kızlık zarı dikilmesi veya himen dikilmesi ameliyatı penis uzatma ve penis büyütme sayılabilir. Cinsel estetik konusu bazı durumlarda öncelik kazanabilir. Dünyadaki en güzel kadının bile psikolojik fonksiyonlarını ve cinsel yaşantısını olumsuz yönde etkileyen ve kimse ile paylaşamadığı bir sorunu olabilir. Bu sorun kadının kendi dış genital organlarından hoşnut olmamasıdır. Hoşnutsuzluk yaratan doğumlara bağlı bir başka cinsel estetik problem ise doğum esnasında açılan epizyotominin (bebeğin daha kolay çıkmasını sağlamak için uygulanan cerrahi kesi) bıraktığı dikiş izidir. Burada gelişen nedbe dokusu hem kadının hem de erkeğin cinsel tatminini engelleyebilir. Ya da doğum sırasında epizyotominin hatalı yapılması ya da doğru dikilmemesi sonucunda vajina açıklığı çok geniş hale gelebilir. En sık olarak vajina doğumu yapmış kadınlarda doğum esnasında vajen dokularının gerilmesine ve daha sonra normal haline dönememesine bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu durumun düzeltilmesi için vajina daraltma operasyonu yapılabilir. Vajina daraltma ya da vajina estetiği ameliyatı, yaş ilerlemesi veya doğumlara bağlı olarak vajina bollaşması ve gevşemesi sonucu oluşan estetik görünümü düzeltmeye ve cinsel ilişki hazzını artırmaya yönelik cerrahi bir uygulamadır. Vajen içindeki gevşeme yapısal olarak veya normal doğum sonrası oluşan travma sonucunda kas ve yumuşak dokuların gevşeyip genişlemesi ve sarkmasıdır. Bu durumun düzeltilmesi için vagina içinden fazla olan bir miktar doku çıkarılır, gevşeyen kas dokusu daraltılarak dikilir. Hasta 1-2 gün içinde normal yaşantısına dönebilir.

Bunların dışında pekçok kadın da kendi cinsel organını beğenmekte ancak bunu çoğu zaman kendilerine bile söylemekten çekinmektedirler. Bu konuda sıklıkla karşılaşılan durum küçük dudak olarak tabir edilen labiumların çok büyük olması veya asimetrik durmasıdır. Labiumların büyük olması en başta hastayı görüntü olarak rahatsız edebilir. İç dudakların büyük olması ayrıca tuvaletten sonra temizlik yapılırken problem oluşturabilir. Diğer önemli bir sorun ise, cinsel ilişki sırasında penisin itmesi ile labiumlar gerilebilir ve bu da ağrıya yol açabilir. Aşırı sarkık ya da biçimsiz labiumlar kişide utanma duygusu, cinsel soğukluk ya da fonksiyon bozukluğuna yol açabilir. Bu durumun düzeltilmesi için labioplasti cinsel estetik ameliyatı yapılabilir. Labioplasti ameliyatı lokal anestezi altında yapılır. Ameliyat yarım saat kadar sürebilir. Ameliyattan sonra kızlık zarına bir zarar gelmez, idrar yapma problemi olmaz, gebe kalmaya, doğum yapmaya bir zararı olmaz. Ayrıca eriyen dikişler kullanıldığından dikiş alma problemi yoktur, iz kalmaz. Yara iyileşmesi bir haftada tamamlanır. Ameliyattan sonra 3-4 hafta kadar cinsel ilişki yasaklanır.

Diğer bir cinsel estetik ameliyat ise dıştaki büyük dudakların dolgunlaştırılmasıdır. Bu amaçla vücudun başka bir yerinden alınan yağ dokusu veya yağ-deri dokusu kullanılabilir. Yağ dokusu 6-12 ay içinde kısmen ya da tamamen eriyebilir. Deri-yağ dokusu ise biraz daha fazla kalıcı olabilir. Klitorise yönelik müdahaleler ile özellikle üzerindeki fazla deri azaltılarak cinsel tatmin kolaylaştırılabilir.

Kızlık zarı, vajina girişinde bulunan doğuştan mevcut olan bir doku artığıdır. Bazı durumlarda kızlık zarı istem dışı bozulabilir. Bu durumda kızlık zarı onarımı yapılabilir.