Bypass Ameliyati

a- Bir bacak (safen) bir göğüs damarı (mamarya) ile yapılan ikili koroner bypass ameliyatı.

b- Bir kol (radial), bir göğüs damarı (mamarya) ile yapılan ikili koroner bypass ameliyatı.

c- İki kol (radial), bir göğüs damarı (mamarya) ile yapılan üçlü koroner bypass ameliyatı (tam arteriel- en iyisi)

Bypass (köprü) ameliyatlarında temel prensip, tıkanmış veya daralmış olan koroner damarın önüne bacak (safen), kol (radial arter), mide (gastroepiploik arter) veya göğüsten (mamarya interna) alınan bir damar ile atlama – köprü yapmaktır. Göğüsten alınan damarlarda kanın gelişi, kola giden damardan, mideden alınan damarda ise mide damarından olmaktadır. Diğer serbest damarların üst uçları ise aort’a dikilerek darlığın önüne kan taşınmaktadır. Böylece yeni bir damar ile (bypass grefti), darlık veya tıkanıklığın olduğu bölgedeki kalp kasına enerji ve oksijen taşıyan kanın akışı sağlanmaktadır. Ameliyat sırasında yapılan bypass damar sayısı 1 ila 6 arasında değişmektedir. Genelde 2-4 damara bypass yapılmaktadır.

Cerrahın ameliyat sırasında kullandığı damarlar, hastanın kendi vücudunda bulunup, alındığı zaman yerinde eksiklik bırakmayan damarlardır. Biz bu ameliyatlarda öncelik sırasıyla, göğüsten alınan mamarya interna damarını daha sonra koldan alınan radial arter ve bacaktan alınan safen veni tercih etmekteyiz.

Koroner bypass ameliyatları, koroner arter hastalıklarında kalp adalesinin kesin ihtiyacına cevap verdiği için çok etkilidir ve bu ameliyatlar bugün son derece düşük bir risk ile yapılabilmektedir.