Gebelikte Guatr

Gebelikte tiroid hastalıkları ve gebelikte guatr sorunu diyabetten sonra gebelikte en sık görülen ve tedavi edilmesi gereken endokrin hastalığıdır.Normal gebelik bulguları bazı tiroid hastalıklarının bulgularını taklit edebilir . Bazı gebelerde herhangi bir problem olmamasına rağmen orta derece tiroid büyümesi görülebilir ve bu normal kabul edilir.

Hamilelerde rutin olarak gebeliklerinin ilk üç ayında tiroid şikayetleri olsun olmasın tiroid (guatr) hormon düzeylerine bakmak gerekmektedir, bu gebelikte guatr ve bebelikte tiroid hastalığının tespiti için önemlidir.Çünkü farkına varılmadığı zaman hem anne hem de bebek için olumsuz etkileri olabilmektedir. Gebelikte guatr ve gebelikte tiroid hastalıkları varlığında artan gebelik hormonları tiroid testlerinin sonuçlarını da etkilemektedirler.

Hamilelikte guatr ve hamilelikte tiroid hastalıkları varlığında tiroid foksiyonlarının değerlendirilmesinde  tiroid stimülan-uyaran  hormon  ve serbest T3 ve serbest T4 hormonu kullanılır.TSH ile T3 ve T4 düzeyi arasında  ters oran vardır.TSH yüksek iken T3,T4  azalır.Normalde bu hormonların hepsinin normal aralıklarda olması gerekir.